Workshop pre členov Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska

Keď sme ako asociácia dostali našu prvú dotáciu na slacklinové aktivity pre mladých do 23 rokov na rok 2022, veľmi sme sa potešili. Už do žiadosti o dotáciu sme začiatkom roka spomenuli Úniu nevidiacich a slabozrakých, pretože dotácia bola na športové aktivity aj pre postihnutých mladých ľudí.

A tak začal náš prvý kontakt s úniou. Dohodli sme si prvé stretnutie s prednáškou vo Vodárenskej záhrade, kde nás zaškolili a naučili sme sa základné veci pri kontakte s nevidiacimi. Následne sme robili aktivity aj pre školu Svrčia, kde sa taktiež nachádzajú nevidiace a slabozraké deti.

S úniou sme sa dohodli na slacklinových aktivitách pre členov únie v ich sídle v Karlovej Vsi, kde sme v ich parku 16.8.2022 nainštalovali popruhy, rôznych šírok a dĺžok. Pripravili sme aj horné istiace lano, aby bol prechod jednoduchší. Dvojitý popruh s názvom medveď bol taktiež k dispozícií. Členom únie sme predstavili našu asociáciu, naše aktivity pre veľkých, aj malých, pozvali sme ich na najbližšie aktivity. Potom sme si predstavili nainštalované popruhy, rozdelili sa do skupín a začali tréning. Prvé kroky sú vždy neisté a trasie sa nielen noha, ale aj celé telo, ktoré si musí postupne zvyknúť na daný pohyb dynamického popruhu. Tréning bol intenzívny s príjemnými ľuďmi, dobre sme sa zabavili a zasmiali. Nevidiaci a slabozrakí vnímajú udržanie rovnováhy ináč, niekedy im zostatky zraku umožnil vnímať niektoré predmety, čo niekedy vedelo pomôcť, alebo aj naopak, pri postavení sa na popruh im iné vnemy, ale aj zvuky, prekážali. To všetko sme si uvedomili aj my a snažili sa čo najviac pomôcť. Niektorí účastníci sa dokonca pokúsili prejsť aj dlhý 30 metrový popruh pri držaní sa za ruku. Malým deťom sme spravili aj lanovku v celotelovom úväze a skúšali sme spolu chôdzu na rukách a stojky.

Podvečer sme teda strávili pri športe s Úniou nevidiacich a slabozrakých, ktorých členovia sú plne zapojení do života komunity a chodia často športovať a dokonca aj liezť na skaly. Budeme sa veľmi tešiť na ďalšie aktivity so skvelou partiou nevidiacich a slabozrakých.


Únia zverejnila tento pekný článok: https://bratislava.unss.sk/ako-sme-sa-vdaka-slacklinu-pozdvihli-na-tele-i-na-duchu/ 


Tento projekt podporil Bratislavský samosprávny kraj.

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.